آموزش تصویری CorelDRAW – جلسه دوم Bezier Tool و Shape Tool

آموزش تصویری CorelDRAW - جلسه دوم Bezier Tool و Shape ToolReviewed by Mahdi on Jul 10Rating:

آموزش تصویری CorelDRAW – جلسه دوم Bezier Tool و Shape Tool

در جلسه قبل با بعضی از مفاهیم اولیه طراحی آشنا شدیم همچنین یاد گرفتیم که چطور با ابزار Freehand Tool خطوط رسم کنیم.
در این جلسه کار با ابزارهای Bezier و Shape را خواهیم آموخت.

***

در ابتدا باید بدونید که برای رسم و طراحی در کورل یا هر نرم افزار گرافیکی دیگه ای شما میتونید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید و انتخاب با شماست که برای طراحی خودتون از چه ابزاری استفاده کنید اما این رو هم در نظر بگیرید که بعد از یادگیری تمامی ابزارها و البته کمی تمرین قلق ابزارها دستتون میاد و میفهمید که کجا دقیقا بهتر هستش از چه ابزاری استفاده کنید.

***

خوب حالا از قسمت ابزار ها به روی فلش ابزار Freehand Tool کلیک کنید و از منوی کشویی باز شده ابزار Bezier را انتخاب کنید.

ابزار Bezier

ابزار Bezier


با این ابزار شما قادر هستید تا هم خط صاف و هم خط منحنی بکشید. آپشن های این ابزار تقریبا مثل آپشن هایی هستند که ابزار Freehand داشتند با این تفاوت که کار کردن با این ابزار بسیار سریعتر و آسانتر هستش نسبت به ابزار Freehand
برای مثال من یه شکل شکسته میکشم با این ابزار در حقیت روی نقطه 1 یک کلیک میکنم و سپس در هر نقطه که در تصویر مشاهده میکنید 1 کلیک دیگه هم میکنم تا شکل پایانی به دست بیاد.

ابزار Bezier

ابزار Bezier

حالا برای اینکه شکلمو ببندم و در حقیقت یک شکل بسته بسازم روی نقطه شروع کلیک میکنم تا اون خط قرمز بین نقطه شروع و پایان من کشیده بشه. توجه کنید که وقتی میخواهید شکلتون رو ببندید و روی نقطه شروع کلیک کنید, شکل موس تغییر میکنه و شکل یک فلش منحنی میشه که توی تصویر نشون دادم.
از مزایای شکل بسته این هستش که رنگ کردن اون خیلی خیلی راحت تر هستش.

***

حالا چطور منحنی رسم کنیم؟  برای کشیدن منحنی با این ابزار همونطور که در تصویر مشخصه از نقطه 1 تا نقطه 2 موس رو میکشم و در واقع در نقطه 2 رهاش میکنم تا اون فلش آبی نمایان بشه.

ابزار Bezier

ابزار Bezier

حالا با کلیک کردن روی نقطه 3 من یک منحنی رسم کردم. به همین راحتی! توجه کنید که برای گسترش دادن منحنیتون (کشیدن منحنی پشت منحنی) بعد از اینکه منحنی اول رو کشیدیم کافیه موس رو از جایی که میخواهیم, تا نقطه بعدی, دوباره بکشید. هنگام کشیدن میتونید با چرخاندن موس به منحنیتون به خوبی حالت بدید. با این شیوه من یک بالن نقل قول درست کردم که به این شکل در اومد:

ابزار Bezier

ابزار Bezier

هموطور که در تصویر مشاهده میکنید من به کمک ابزار Bezier یک بالن کشیدم اما شاید کمی خطوطش نامیزون باشه. خب حالا برای اینکه شکیل ترش کنم چکار باید بکنم؟

ما در اینجا از یکی از کاربردیترین ابزارهای نرم افزار کورل استفاده میکنیم یعنی ابزار Shape Tool
اما کار این ابزار چیست؟ بعد از اینکه ما شکلمون رو با هر کدوم از ابزارهای دیگه رسم کردیم
میتونیم با این ابزار منحنی هارو زیباتر کنیم تا شکلمون کج و معوج نباشه. پس, از قسمت ابزارها, ابزار Shape Tool را انتخاب و روی یکی از خط های شکلتون کلیک کنید تا دستیگره هایی نمایان بشن.

ابزار Shape

ابزار Shape

با جابه جا کردن فلش های آبی منحنیتون (دستگیره نامیده میشن) رو به مقداری که دوست دارید آرایش کنید.
همینطور میتونید با کلیک کردن روی هر گره (نقطه های روی شکل که اصطلاحا گره نامیده میشن) اون رو جابه جا هم بکنید. همچنین اگر نیاز باشه جایی رو خطتون کلیک کنید و با این ابزار یک گره اضافه کنید.

ابزار Shape

ابزار Shape

آپشن هایی که این ابزار در نوارهای فرمان همراه خودش داره تا حد بسیار زیادی میتونه به شما کمک کنه تا شکلتون را کاملا به اونچیزی که میخواهید تبدیل کنید. من به صورت خلاصه کاربردهای آپشن هارو توضیح میدم اما باید بدونید که بدون اینکه خودتون تمرین کنید و خودتون ابزارها رو آزمایش و استفاده کنید چیزی یاد نمیگیرید!

آپشن ها در نوار فرمان

آپشن ها در نوار فرمان

1- برای انتخاب کردن گره هاتون استفاده میشه. یکی به صورت چهارگوش ودیگری به صورت آزاد میتونه گره هاتون رو انتخاب کنه. (زمانی استفاده میشه که قصد دارید تعدای از گره هارو همزمان تغییر بدید)
2- گره اضافه و حذف میکنه. البته اینکارو با موس هم میتونید انجام بدید. (برای اضافه کردن گره یک نقطه در جایی از خط که گره نداره و برای حذف کردن گره دابل کلیک روی گره مورد نظرتون)
3- دو گره رو به هم ادغام میکنه یا منحنیتون رو از گره هایی که با اپشن شماره 1 انتخاب کردید از هم جدا میکنه
4- منحنیتون رو به خط صاف یا خط صافتون رو به منحنی تبدیل میکنه. برای اینکار قبلش باید با آپشن شماره 1 یک یا چند گره رو انتخاب کرده باشید!
5- این آپشن هم یکی از مهمترین ها هستش. اگر روی یک گره کلیک کنید با این ابزار قادر خواهید بود گره مورد نظرتون رو به یکی از سه حالات گره تبدیل کنید.
توضیح: گره ها در نرم افزار کورل به سه دسته تقسیم میشن: 1. کاسپ 2 سیمتریکال 3. و اسموت
هر یک از این گره های خاصیت خودشون رو دارند. برای مثال اگر گره سیمتریکال رو از نوار فرمان انتخاب کنید. میتونید با تغییر دادن هر کدوم از دستگیره های آبی رنگ دوسر گره, اونیکی رو هم همزمان تغییر بدید. در حقیقت کمی به شکل این اپشن ها دقت کنید میتونید کار کردن با اونها رو به خوبی یاد بگیرید.
6- برای بستن خودکار منحنیتون از آپشن شماره 5 استفاده میشه همینطور قادر هستش منحنی هایی که کشیدید رو برایتون استخراج کنه تا جاهای دیگه هم بتونید ازش استفاده کنید.
7- گره هایتون رو میچرخونه یا کشیدگی در اون ایجاد میکنه
8- تقریبا میتونی گره مورد نظرتون به صورت اختصاصی و مجزا ویرایش کنید.
9- تمامی گره هارو انتخاب میکنه
10- با این ابزار هم میتونید تعین کنید هنگام ویرایش منحنیتون نرمی خطوتون چقدر باشه.

***

با همین دو ابزار والبته ابزار Fill و Text Tool که جلسه بعد استفاده کردن از اونها رو بهتون آموزش میدم, من تونستم شکل های زیر رو رسم کنم.

آنچه در این جلسه یاد میگیریم

آنچه در این جلسه یاد میگیریم

وحشت نکنید! من برای کشیدن این تصاویر  از همه ی اون آپشن ها استفاده نکردم. اکثر اونها کاربرد چندانی ندارن یا در حالت خیلی حرفه ای استفاده میشن اما دونستنشون و کار کردن باهاشون برای شما کاملا ضروریه.

***

دقت کنید که شما به یکباره نخواهید توانست تصاویر شاید به این زیبایی طراحی کنید. برای اینکه مهارت خودتون رو در کار کردن با این نرم افزار بالا ببرید تنها و تنها باید تمرین کنید همچنین خلاقیتتون رو افزایش بدید که شکلهای جدیدی رو بتونید خلق کنید.
برای این که با درس امروز بیشتر آشنا بشید نمونه هایی که خودم کشیدم رو براتون قرار میردم تا به صورت لایه باز در نرم افزار کورل بتونید روشون تمرین کنید.
نا امید نشید و خوب تمرین کنید…
اگر جایی به مشکل برخوردید در قسمت نظرات همین پست مطرح کنید.
راستی کارهاتون رو از قسمت “ارسال وکتور به سایت” برای ما ارسال کنید تا به نام خودتون در این سایت منتشر بشن.

***

حجم: 125 کیلوبایت

فرمت: CDR

پسورد فایل زیپ: www.pixvec.ir

دانلود

strong

مطالب مرتبط :

آموزش تصویری CorelDRAW – جلسه دوم Bezier Tool و Shape Tool
کیفیت این مطلب برابر سلیقه کاربران 5 / 4 از مجموع 3 رای

دیدگاه خود را به ما بگویید.