آموزش تصویری طراحی وکتور گرافیکی با CorelDRAW X4 جلسه اول

آموزش تصویری طراحی وکتور گرافیکی با CorelDRAW X4 جلسه اولReviewed by Mahdi on Jun 30Rating:

آموزش تصویری طراحی وکتور با CorelDRAW X4 – جلسه اول کشیدن خط با Freehand Tool

مقدمه

وکتور گرافیکی چیست؟
ابتدا توضیح کوتاهی میدیم راجع به وکتورهای گرافیکی
تصاویر توی کامپیوتر شما میتونن به دو صورت طرح بیتی (Bitmap) یا برداری (Vector) طراحی و یا زخیره بشن.
1. تصاویر بیتمت یا طرح بیتی همون تصاویری هستند که شما روزانه با اونها سروکار دارید. توی سیستمتون توی موبایلتون توی انواع وبسایتها که فرمتشون هم معمولا اینها هستند jpg, jpeg,png,bmp,gif . این نوع تصاویر به صورت نقطه نقطه یا پیکسل پیکسل روی سیستمتون زخیره میشن. اگر روی یک عکس توی سیستمتون زوم کنید میتونید این نقطه نقطه ها رو که مربع شکل هستند ببینید.
نکته: فرمت (Format) پسوند زخیره سازی و در حقیقت ساختار فایل های شما هستند که تنها مختص به تصاویر نیستند و به انواع فایلها موزیک ها ویدیوها و… گفته میشن.
2. اما ما در این آموزش یاد میگیریم که چطور تصاویر وکتور (Vector) یا برداری طراحی کنیم. این فایل ها به صورت معادلات ریاضی در سیستمتون ذخیره میشن و هر قدر هم که بر روی اونها zoom کنید از کیفیت شون کاسته نمیشه. فرمت های معمول وکتورها هم عبارت اند از: ai, psd, cdr,eps,cpt,cmx و…

حالا با محیط برنامه CorelDraw X4 آشنا میشیم.

شناختن محیط برنامه

شناختن محیط برنامه

برای شروع بهتون یاد میدیم چطور خطوط رو رسم کنید.


برای اینکار از جعبه ابزار, Free hand Tool با دکمه میانبر F5 رو انتخاب کنید. توجه کنید که گوشه سمت راست اکثر ابزارها یک فلش کوچیک مشکی رنگ هستش که اگر دقیقا روش کلیک کنید منوی کشویی ابزار مورد نظر هم باز میشه.

ابزار Freehand Tool

ابزار Freehand Tool

همون ابزار اول که Freehand هستش رو انتخاب کنید. حالا میتونید به صورت آزاد روی صفحه تون خطوط رو رسم کنید.
اما چطور خطوطمون رو تنظیم کنیم؟
باید بدونید با انتخاب هر کدوم از ابزارها آپشن های مختلفی از ابزارتون توی نوارهای فرمان ظاهر میشن که میتونید ازشون بهره ببرید. برای ابزار Freehand گزینه های زیر ظاهر میشن.

آپشن های ابزار Freehand Tool

آپشن های ابزار Freehand Tool

این آپشن ها میتونن موقعیت شکلتون روی تصویر که با X و Y نشون داده میشه رو نمایان کنن؛ میتونن شکلکی که کشیدید رو دقیقا آِینه کنن (به صورت افقی یا عمودی). میتونید نوع خطی که مخواهید رسم کنید رو انتخاب کنید و اینکه دوسرش به چه صورت باشه (فلش باشه , دایره باشه یا غیره) زخامت خطتون رو انتخاب کنید با گزینه Auto close دو سر خطتون رو پس از کشیدن شکل خودکار ببندید و آخرین گزینه که Freehand smoothing هستش در قسمت نوارهای فرمان, میتونید انحنای خطتون رو پس از رسم مشخص کنید. به این صورت که اگر روی صفر باشه خطتون همونطور که با لرزش های دستتون رسمش کردید کشیده میشه و اگر روی صد باشه لرزش های دستتون از خطی که کشیدید حذف میشه و خط مورد نظرتون به صورت منحنی و زیبا در میاد.

جلسه اول - کشیدن خط

جلسه اول – کشیدن خط

اگر کلیک رو نگه دارید, با تکون دادن موس میتونید خطوط خودتون رو به صورت دستی رسم کنید.
اگر روی صفحه یک کلیک کنید و بعد موس رو جابه جا کرده و دوباره کلیک کنید خطتون به صورت صاف کشیده میشه که اگه در امتداد خط قبلی کلیک بعدی رو انجام بدید خطتون به هم وصل شده میشه.

مطالب مرتبط :

آموزش تصویری طراحی وکتور گرافیکی با CorelDRAW X4 جلسه اول
کیفیت این مطلب برابر سلیقه کاربران 5 / 3 از مجموع 2 رای

دیدگاه خود را به ما بگویید.